ABS-CBN scriptwriters bag Palanca literature award

Reiniel Pawid, ABS-CBN News

Posted at Dec 01 2022 01:20 AM | Updated as of Dec 01 2022 06:18 PM

MANILA – ABS-CBN scriptwriters Ralph Lorenz G. Fonte, M.D. and Enrique S. Villasis bag medals anew at Palanca Awards.

After a two-year hiatus, the Carlos Palanca Memorial Awards for Literature staged its 70th edition in Bonifacio Global City.

Fonte's "Uyayi ng mga Patay na Buwan" earned him first place in the Tula category and his second Palanca award.

According to Fonte, his literary piece tackles how humankind can help address climate change.

"Sa ngayon nararanasan natin ang climate change at ito’y nagbubunsod sa kagagawan ng tao. Sa excessive carbon emissions, pagsira sa kalikasan, pagkalbo ng mga puno at ano ano pa. Kung hindi tayo matututo sa ating pinagdaanan ay tadhanan talaga nating puksain ang ating mga sarili," he said.

Meanwhile, Villasis' "Pintula" won second place in Tula category, giving him his sixth Palanca award.

Pintula is an expression of Vicente Manansala’s paintings.

"Experience ang handog ng tula, ito’y nagbibigay ng karanasan at insight. Noong binubuo ko siya ay may arc siya sa ‘movement’— pag galaw, migration at the same time yung ‘desire’ ito ang nais iparating ng mga tula," Villasis said.

A total of 59 writers, 28 of which are first-time awardees, were chosen as the recipients of the 70th Palanca awards.

Named after businessman and philanthropist Don Carlos Palanca Sr., the Palanca Awards continuously seeks to cultivate local literature by providing incentives for writers, serving as a treasury of literary gems at the same time.

The complete winners for this year's awards are:

KABATAAN SANAYSAY

1st Prize
Glorious Zavannah Exylin C. Alesna
‘Pamimintana’

2nd Prize
Hansly Kendrich C. Saw
‘Ang Larong Naipanalo Ko’

3rd Prize
John Clarence D. Espedido
‘Mga Bantas ang Nagsilbi kong Guro’

KABATAAN ESSAY

1st Prize
Glorious Zahara Exylin C. Alesna
‘Home is a Bowl of Warm Soup’

2nd Prize
Jenine A. Santos
‘Covid-19 is My Alter Ego’

3rd Prize
Gavin Micah T. Herrera
‘The Social Pandemic’

FILIPINO DIVISION

MAIKLING KUWENTO

1st Prize
Charmaine M. Lasar
‘Ang Value ng X Kapag Choppy si Mam’

2nd Prize
Abegail E. Pariente
‘Barangay Alitaptap’

3rd Prize
Alec Joshua B. Paradeza
‘Kung sa Bawat Pagtawag ay Pagtawid sa Dagat’

MAILING KUWENTONG PAMBATA

1st Prize
Mark Norman S. Boquiren
‘Si VeRaptor1 Laban kay Trolakuz’

2nd Prize
Wilfredo Farrales Sarangaya
‘Balong Batsit, ang Bidang Bulilit at Bayaning Bulinggit’

3rd Prize
Benedick N. Damaso
‘Mirasol para kay Lola Sol’

SANAYSAY

1st Prize
Venice Kayla Dacanay Delica
‘Kung Magkapalad Ka't Mangmang’

2nd Prize
Jhon Lester P. Sandigan
‘Tatlong Pancit Canton’

3rd Prize
Nathaniel R. Alcantara
‘Isang Dekadang Kontrata sa Piling ng mga Mikrobyo’

TULA

1st Prize
Ralph Lorenz G. Fonte, M.D.
‘Uyayi ng mga Patay na Buwan’

2nd Prize
Enrique S. Villasis
‘Pintula’

3rd Prize
Sonny C. Sendon
‘Mga Anino sa Guno at iba pang mga tula’

TULA PARA SA MGA BATA

1st Prize
Christian R. Vallez
‘Tula, Tula, Paano ka Ginawa?’

2nd Prize
Rebecca T. Anonuevo
‘Ale Bangbang’

3rd Prize
Ninia H. dela Cruz
‘Mga Pahina sa Alaala ng Nanay’

DULANG MAY ISANG YUGTO

1st Prize
Andrew Bonifacio L. Clete
‘Punks Not Dead’

2nd Prize
Layeta P. Bucoy
‘Dance of the Foolies’

3rd Prize
Ryan Machado
‘Huling Haraya nina Ischia at Emetena’

DULANG GANAP ANG HABA

1st Prize
Joshua Lim So
‘Mga Silid ng Unos: Tomo Uno’

2nd Prize
Rodolfo C. Vera
‘Anak Datu’

3rd Prize
Steven Prince C. Fernandez
‘Badung’

DULANG PAMPELIKULA

1st Prize
Avelino Mark C. Balmes, Jr.
‘Amoy Pulbos’

2nd Prize
Noreen Besmar Capili
‘DOS’

3rd Prize
Ehdison M. Dimen
‘Ang Pananalangin sa Getsemani’

SHORT STORY-CEBUANO

1st Prize
Noel P. Tuazon
‘Barang’

2nd Prize
Manu Avenido
‘Ikigai’

3rd Prize
Januar E. Yap
‘John Wayne ug ang Goldfish kong Inanan’

SHORT STORY-HILIGAYNON

1st Prize
Peter Solis Nery
‘Ang Macatol Kag Ang "Queen of Relief"

2nd Prize
Early Sol A. Gadong
‘Malipayon nga Katapusan’

3rd Prize
Ritchie D. Pagunsan
‘Esperanza’

SHORT STORY-ILOKANO

1st Prize
Oswald Ancheta Valente
‘Ti Kimat Ken Ti Silag’

2nd Prize
Remedios S. Tabelisma-Aguillon
‘Ti Ubing’

3rd Prize
Rodolfo D. Agatep Jr.
‘Karton’

SHORT STORY

1st Prize
lan Rosales Casocot
‘Ceferina in Apartment 2G’

2nd Prize
Exie Abola
‘Ardor’

3rd Prize
Hammed Bolotaolo
‘The Money Changer’

SHORT STORY FOR CHILDREN

1st Prize
NO WINNER

2nd Prize
Elyrah L. Salanga-Torralba
‘Cloud Keeper’

3rd Prize
Heather Ann Ferrer Pulido
‘My Grandma who lives in a Half House’

ESSAY

1st Prize
Alfonso Tomas P. Araullo
‘Letter from Tawi-Tawi’

2nd Prize
Michaela Sarah De Leon
‘Filipino Millennial Monomyth’

3rd Prize
Alexandra Francesca A. Bichara
‘The Helmsman's Daughter’

POETRY

1st Prize
Ramil Digal Gulle
‘Bol-anon Prodigal’

2nd Prize
Soleil David
‘A Few Dawns from now, A Sunfish’

3rd Prize
Lawrence Anthony R. Bernabe
‘The Blueline’

POETRY WRITTEN FOR CHILDREN

1st Prize
Elyrah L. Salanga-Torralba
‘An Empty Chair in the Corner’

2nd Prize
Peter Solis Nery
‘Picnic, Symphony and othel
concepts a 4th Grader needs to know’

3rd Prize
NO WINNER

ONE-ACT PLAY

1st Prize
Ronald S. Covar
‘The Cave Dwellers’

2nd Prize
Bonifacio P. llagan
‘Salvaged Eman’

3rd Prize
Maria Kristine B. Roxas-Miller
‘Agencia Feliz’

FULL-LENGTH PLAY

1st Prize
Layeta P. Bucoy
‘Orgullo Compound’

2nd Prize
Jay Mariano Crisostomo IV
‘Black Bordello’

3rd Prize
Dustin Edward D. Celestino
‘The Lost Filipino Patriots of Amenca’

NOBELA

Grand Prize (Pangunahing
Gantimpala)
Khavn
‘ANTIMARVOS’

Special Prize (Natatanging
Gantimpala)
Edgar Calabia Samar
‘Teorya ng Unang Panahon’