ABS-CBN shows, personalities dominate 5th Alta Media Icon Awards

ABS-CBN News

Posted at Oct 17 2019 11:42 PM

MANILA—ABS-CBN on Sunday emerged again as the most awarded broadcasting network at the Alta Media Icon Awards, hauling a total of 37 awards for its news and entertainment shows and personalities.

The news and public affairs section of ABS-CBN won 8 awards, including "Best News Talk Program" for The Bottomline with Boy Abunda, "Best AM Radio Station" for DZMM Radyo Patrol 630, "Best AM Radio Program" for "Failon Ngayon" (DZMM Radyo Patrol 630) and "Best Morning Show" for "Umagang Kay Ganda."

Dyan Castillejo and her sports show "Sports U" also won "Best Sports Program Host" and "Best Sports Program" respectively.

ABS-CBN's entertainment television shows and its personalities also dominated the annual awards event, including winning awards for "Best Noontime Variety Show" (It’s Showtime), "Best Daytime Drama Series" (Kadenang Ginto), "Best Primetime Drama Series" (FPJ’s Ang Probinsyano) and Best Drama Anthology (Maalaala Mo Kaya).

Here is the list of winners for the 5th Alta Media Icon Awards:

ICONIC AWARDEES

  • Gary Valenciano, Iconic Award for Music
  • Christopher De Leon, Iconic Award for Film and Television
  • Rey Langit, Iconic Award for Broadcasting

TELEVISION

  • Kapuso Mo, Jessica Soho (GMA-7) - Best Magazine Program
  • I-Witness (GMA-7) - Best Documentary Program
  • 24Oras (GMA-7) - Best News Program
  • Ipaglaban Mo (ABS-CBN-2) - Best Public Service Program
  • Umagang Kay Ganda (ABS-CBN-2) - Best Morning Show
  • It’s Showtime (ABS-CBN-2) - Best Noontime Variety Show
  • ASAP (ABS-CBN-2) - Best Musical Variety Show
  • Biyahe ni Drew (GMA News TV) - Best Travel Program
  • Ang Pinaka (GMA News TV) - Best Lifestyle Program
  • AHA! (GMA News TV) - Best Educational Program
  • Wansapanataym (ABS-CBN 2) - Best Youth-Oriented Program
  • Magandang Buhay (ABS-CBN 2) - Best Showbiz-Oriented Talk Show
  • The Bottomline with Boy Abunda (ABS-CBN 2) - Best News Talk Program
  • Home Sweetie Home (ABS-CBN 2) - Best Comedy Program
  • Kadenang Ginto (ABS-CBN 2) - Best Daytime Drama Series
  • FPJ’s Ang Probinsyano (ABS-CBN 2) - Best Primetime Drama Series
  • Maalaala Mo Kaya (ABS-CBN 2) - Best Drama Anthology
  • I Can See Your Voice (ABS-CBN 2) - Best Game Show
  • Sports U (ABS-CBN 2) - Best Sports Program
  • Pilipinas Got Talent 2018 (ABS-CBN 2) - Best Reality/Talent Show

TV PERSONALITIES

  • Jessica Soho (Kapuso Mo, Jessica Soho,GMA 7) - Best Magazine Show Host
  • Sandra Aguinaldo (i-Witness, GMA 7) - Best Documentary Program Host
  • Mel Tiangco (24Oras, GMA 7) - Best News Program Host
  • Vicky Morales (Wish Ko Lang, GMA 7) - Best Public Service Program Host
  • Anthony Taberna (Umagang Kay Ganda, ABS-CBN 2) - Best Morning Show Host
  • Anne Curtis (It’s Showtime, ABS-CBN 2) - Best Variety Show Host
  • Drew Arellano (Biyahe ni Drew, GMA News TV) - Best Travel Program Host
  • Solenn Heussaff (Taste Buddies, GMA News TV) - Best Lifestyle Program Host
  • Kim Atienza (Matanglawin, ABS-CBN 2) - Best Educational Program Host
  • Arnold Clavio (Tonight with Arnold Clavio, GMA News TV) - Best Celebrity Talk Show Host
  • Boy Abunda (The Bottomline with Boy Abunda, ABS-CBN 2) - Best News Talk Program Host
  • Luis Manzano (I Can See Your Voice, ABS-CBN 2) - Best Game Show Host
  • Dyan Castillejo (Sports U, ABS-CBN 2) - Best Sports Program Host
  • Billy Crawford (Your Face Sounds Familiar Kids) - Best Reality/Talent Show Host
  • TNT Boys (Your Face Sounds Familiar Kids, ABS-CBN 2) - Best Child Performers for TV
  • Michael V. (Pepito Manaloto, GMA 7) - Best Comedy Actor for Television
  • Toni Gonzaga (Home Sweetie Home, ABS-CBN 2) - Best Comedy Actress for Television
  • Jericho Rosales (Halik, ABS-CBN 2) - Best Drama Actor for TV
  • Glaiza de Castro (Contessa, GMA 7) - Best Drama Actress for TV
  • Alden Richards - Most Influential Male TV Personality
  • Angel Locsin - Most Influential Female TV Personality
  • Seth Fedelin (Kadenang Ginto, ABS-CBN 2) - Most Promising Male Star
  • Francine Diaz (Kadenang Ginto, ABS-CBN 2) - Most Promising Female Star
  • Kathryn Bernardo and Daniel Padilla - Best Love Team

RADIO

  • DZMM Radyo Patrol 630 - Best AM Radio Station
  • Failon Ngayon (DZMM Radyo Patrol 630) - Best AM Radio Program
  • Julius Babao (Lingkod Kapamilya, DZMM Radyo Patrol 630) - Best AM Radio Male Personality
  • Ali Sotto (DZBB Super Radyo 594) - Best AM Radio Female Personality
  • Wish 107.5 FM - Best FM Radio Station
  • Dear MOR (MOR 101.9 FM) - Best FM Radio Program
  • Chris Tsuper (Tambalan, 90.7 Love Radio) - Best FM Radio Male Personality
  • Nicole Hyala (Tambalan, 90.7 Love Radio) - Best FM Radio Female Personality

PRINT

  • Philippine Daily Inquirer - Best Broadsheet
  • Pilipino Star Ngayon - Best Tabloid

FILM

  • The Hows of Us (Star Cinema) - Movie of the Year
  • Daniel Padilla (The Hows of Us, Star Cinema) - Best Actor for Film
  • Kathryn Bernardo (The Hows of Us, Star Cinema) - Best Actress for Film

RECORDING

  • Juan Karlos Labajo (Buwan, MCA Music, Inc.) - Best Male Recording Artist
  • Moira dela Torre (Tagpuan, Star Music) - Best Female Recording Artist
  • December Avenue (Bulong, Tower of Doom) - Band of the Year
  • Kahit Ayaw Mo Na (This Band, Viva Records) - Song of the Year

SOCIAL MEDIA

  • Kimpoy Feliciano - Most Influential Male Social Media Personality
  • AC Bonifacio - Most Influential Female Social Media Personality