Arroyo appointees in key positions after June 2010

By Ma. Althea Teves, abs-cbnnews.com/Newsbreak

Posted at Mar 29 2010 04:45 PM | Updated as of Apr 10 2010 08:02 PM

Below is a list of appointments made by President Arroyo that will spill over to the next administration. These posts have fixed terms so the appointees are secured of their tenure. The next president will not be able to replace them during that tenure.

These appointments were made before the election ban on presidential appointments started last March 10, 2010.

ARROYO APPOINTEE

POSITION

FIXED TERM (No. of years)

DATE OF APPOINTMENT (or date appt was announced)

REMARKS

RELATED STORIES

EXECUTIVE POSITIONS
IGNACIO BUNYE Monetary Board of the Bangko Sentral ng Pilipinas Fixed term of 6 years from date of appointment Assumed post in  June 2008 Former Press Secretary  
JESUS DUREZA Chair of Mindanao Development Authority (MinDev) Fixed term of 6 years from date of appointment Appointment announced in March 9, 2010 MinDev, a permanent body to integrate peace and development efforts in Mindanao, was newly created based on R.A. 9996 signed by President Arroyo last February 17, 2010.  
ALFONSO CUSI Chief, Civil Aviation Authority of the Philippines Fixed term of 4 years after date of appointment  (RA 9497) Took oath last March 8, 2010

Former General Manager of Manila International Airport Authority 

Replaced retired Gen. Ruben Ciron

Dropped his Mindoro congressional bid last March 3

Cusi named aviation body chief

Cusi abandons Mindoro congressional bid
 

PETER FAVILA Monetary Board of the Bangko Sentral ng Pilipinas Fixed term of 6 years from date of appointment Took oath last  March 8, 2010

Former Trade Secertary

Replaced Raul Boncan whose term was supposed to end 2014.

Favila appointed to Monetary Board
 
AUGUSTO SANTOS
 Monetary Board of the Bangko Sentral ng Pilipinas  Fixed term of 6 years from date of appointment  Took oath last March 8, 2010 Former NEDA head Santos completes BSP's 7-member Monetary Board
ROMMEL GARCIA  Vice Chair of Dangerous Drugs Board  Fixed term of 6 years from date of appointment (RA 6425)  Appointed last March 25, 2010  Former Assistant Secretary

Replaced Clarence Oaminal
Related story
NATIVIDAD DIZON Board of Pardons and Parole (Head)  Fixed term of 6 years from date of appointment (RA 4103)  Appointed last March 25, 2010  Chief Presidential Legal Counsel for only 2 weeks Related story
MARIO GARCIA Subic Bay Metropolitan Authority (Board Member) Fixed term of 2 to 6 years (RA 7227) Appointed last March 25, 2010 Garcia is a broadcast journalist Related story
JEREMY BARNS National Museum (Director) Fixed term of 4 years from date of appointment (RA 8492) Appointed last March 25, 2010 Replaced Cora Alvina Related story
LARRY HENARES National Museum (Chair)    Fixed term of 4 years from date of appointment (RA 8492) Appointed last March 25, 2010 Replaced Antonio Conjuangco Related story
JUDICIARY
 PERLITA TRIA-TIRNA Head of the newly formed independent committee that will review all major tax evasion and smuggling cases dismissed by the tax and customs bureaus    Appointed last March 25, 2010  Retired Court of Appeals Associate Justice  Related story
MARK JALANDONI Deputy Ombudsman for Luzon Fixed term of 7 years from date of appointment Took oath last March 10, 2010 Replaced Victor Fernandez  whose term ended March 3 Related story
 NORBERTO GERALDEZ Sandiganbayan Presiding Justice  Term expiration until the Justice is 70 years old  Took oath last March 10, 2010  Chosen over Associate Justice Francisco Villaruz Jr. and Senior Associate Justice Edilberto Sandoval
Former partner of Angara, Abello, Concepcion, Regala and Cruz (ACCRA) Law Office
Currently Chairman of ACCRA First Division
Related story
 MYRA FERNANDEZ  Court of Appeals Associate Justice  Term expiration until the Justice is 70 years old  Took oath last March 10, 2010
Manila Regional Trial Court Judge

Ordered the arrest of Senator Panfilo “Ping” Lacon for being the alleged mastermind of the Dacer-Corbito double murder case that happened November 2000.
 Related story
NINA VALENZUELA Court of Appeals Associate Justice Term expiration until the Justice is 70 years old Took oath last March 10, 2010 Manila Regional Trial Court Judge Related story
EDUARDO PERALTA JR. Court of Appeals Associate Justice Term expiration until the Justice is 70 years old Took oath last March 10, 2010 Manila Regional Trial Court Judge Related story
 RAMON PAUL HERNANDO  Court of Appeals Associate Justice  Term expiration until the Justice is 70 years old  Took oath last March 10, 2010  Quezon City Regional Trial Court Judge Related story
WENDELL BARRERAS SULIT Special Prosecutor of the Office of the Ombudsman Fixed term of 7 years from date of appointment Took oath last March 10, 2010 Deputy Special Prosecutor

Replaced Dennis Villa-Ignacio
Related story
MARIA CRISTINA J. CORNEJO Associate Jsutice of Sandiganbayan Term expiration until the Justice is 70 years old Took oath last March 10, 2010 Makati Regional Trial Court Executive Judge Related story
PAULINO GALLEGOS Manila Regional Trial Court Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
ANJANETTE DE LEON ORTILLE Marikina City Regional Trial Court Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
TEODORA R. GONZALES Malolos City Regional Trial Court Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
DENNIS ALCANTAR Cagayan de Oro City Regional Trial Court Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
BONIFACIO MACABAYA Cagayan de Oro City Regional Trial Court Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
GAMOR DISSALO Marawi City Regional Trial Court Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
ANTONIO GUILING Marawai City Regional Trial Court Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
ERIC BANASAN San Mateo, Isabela Municipal Trial Court Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
MARIA GILDA L. PANGILINAN Metropolitan Trial Court of Quezon City Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story
JANET A. SAMAR Metropolitan Trial Court of Quezon City Judge Term expiration until 70 years old Took oath last March 10, 2010   Related story

 

 

Below are appointments to positions that are co-terminus with the president. These positions don’t have fixed terms unlike those listed above.

Some of these officials’ appointments are controversial, not because of the few remaining days they will hold on to the position, but because of odd circumstances, including how officials being replaced were dismissed unceremoniuously.

Some of the names below are considered “midnight appointments” since they assumed the positions on the eve of, or too close to, the March 10 ban on presidential appointments.

 

ARROYO APPOINTEE

POSITION

DATE OF APPOINTMENT (or date appointment was announced)

REMARKS

RELATED STORIES

JESLI LAPUS Secretary of the Department of Trade and Industry Took oath last March 8, 2010 Former Education Secretary Related story
MONA VALISNO Secretary of the Department of Education Took oath last March 8, 2010    
RAOUL VICTORINO Chief Presidential Legal Counsel Appointed last March 25, 2010 Replaced Natividad Dizon

Former Sandiganbayan Justice  

Related story
ARTURO LOMIBAO Undersecretary,  Department of Transportation and Communications  Appointed last March 25, 2010 Also Land Transportation Office Head Related story
FRANCISCO DUQUE, II
Board Member, Pag-IBIG Fund 
Appointed last March 25, 2010  Also Civil Service Commission Chief

There was no vacancy in the board when he was appointed.
Related story
PASTOR GUIAO Director General, Technical Education and Skills Authority Appointed last March 25, 2010 Replaced Rogelio Payuan who assumed the positions for a few days Related story
ALBERTO SUANSING Chairman, Land Transportation Franchising and Regulatory Board Announced last March 24, 2010 Replaced LTO chief Lomibao Related story
GABRIEL CLAUDIO Chairman, Metropolitan Waterworks and Sewerage System Appointed last March 25, 2010 Supposedly the replacement of Oscar Garcia.
But Garcia will still maintain his board seat.
 
Related story

FOREIGN AFFAIRS   

ALFONSO YUCHENGCO Ambassador to Germany Known to public March 18, 2010 Replacing Ambassador Delia Domingo-Albert

Related story