How your congressman voted on RH bill

ABS-CBN News

Posted at Dec 13 2012 05:25 PM | Updated as of Dec 14 2012 02:23 AM

MANILA, Philippines -- House Bill 4244, also known as the Reproductive Health bill, has been approved on second reading.

The bill is now one step closer to passage, after 14 years of being stalled in Congress.

A total of 113 representatives voted "yes" to approve the bill, while 104 voted "no" in nominal voting.

A total of 217 out of 287 members of the House were present for the vote.

YES (113 votes)

  1. ABAD, Henedina R. (Batanes)
  2. AGLIPAY, Emmeline Y. (DIWA Party-list)
  3. ALCALA, Irvin M. (Quezon, 2nd District)
  4. ALVAREZ, Mercedes K. (Negros Occidental, 6th District)
  5. AMANTE-MATBA, Angelica M. (Agusan del Norte, 2nd District)
  6. ANGARA, Juan Edgardo M. (Aurora)
  7. ANTONIO, Patricio T. (AGBIAG Party-list)
  8. ARQUIZA, Godofredo V. (SENIOR CITIZENS Party-list)
  9. AVANCE-FUENTES, Daisy (South Cotabato, 2nd District)
  10. BAG-AO, Kaka J. (AKBAYAN Party-list)
  11. BALINDONG, Pangalian M. (Lanao del Sur, 2nd District)
  12. BANAL, Jorge 'Bolet' (Quezon City, 3rd District)
  13. BARZAGA, Elpidio Jr. F. (Dasmariñas City)
  14. BATOCABE, Rodel M. (AKO BICOL Party-list)
  15. BAUTISTA, Franklin P. (Davao del Sur, 2nd District)
  16. BELLO, Walden F. (AKBAYAN Party-list)
  17. BELMONTE, Feliciano Jr. R. (Quezon City, 4th District)
  18. BELMONTE, Vicente Jr. F. (Iligan City)
  19. BENALDO, Benjo A. (Cagayan de Oro, 1st District)
  20. BENITEZ, Alfredo 'Albee' B. (Negros Occidental, 3rd District)
  21. BERNOS, Ma. Jocelyn V. (Abra)
  22. BIAZON, Rodolfo G. (Muntinlupa)
  23. BINAY, Mar-Len Abigail S. (Makati City, 2nd District)
  24. BIRON, Ferjenel G. (Iloilo, 4th District)
  25. BONDOC, Anna York P., M.D. (Pampanga, 4th District)
  26. BRAWNER BAGUILAT, Teddy Jr. (Ifugao)
  27. BULUT-BEGTANG, Eleanor C. (Apayao)
  28. CAJAYON, Mary Mitzi L. (Caloocan City, 2nd District)
  29. CALIXTO-RUBIANO, Emi G. (Pasay)
  30. CASIÑO, Teddy A. (BAYAN MUNA Party-list)
  31. CASTELO, Winston 'Winnie' (Quezon City, 2nd District)
  32. CATAMCO, Nancy A. (North Cotabato, 2nd District)
  33. CELESTE, Jesus 'Boying' F. (Pangasinan, 1st District)
  34. CERAFICA, Arnel M. (Taguig City, 1st District)
  35. CHIPECO, Justin Marc SB. (Laguna, 2nd District)
  36. COJUANGCO, Kimi S. (Pangasinan, 5th District)
  37. COLMENARES, Neri J (BAYAN MUNA Party-list)
  38. COSALAN, Ronald M. (Benguet)
  39. CRUZ-GONZALES, Cinchona (CIBAC Party-list)
  40. DATUMANONG ,Simeon A. (Maguindanao, 2nd District)
  41. DE JESUS, Emmi A. (GABRIELA Party-list)
  42. DEFENSOR, Arthur Jr. R. (Iloilo, 3rd District)
  43. DEL ROSARIO, Anthony G. (Davao del Norte, 1st District)
  44. DEL ROSARIO, Antonio A. (Capiz, 1st District)
  45. DIMAPORO, Imelda Quibranza (Lanao del Norte, 1st District)
  46. DUAVIT, Joel Roy (Rizal, 1st District)
  47. EBDANE, Jun Omar C. (Zambales, 2nd District)
  48. ERIGUEL, Eufranio 'Franny' C., M.D. (La Union, 2nd District)
  49. ESPINA, Rogelio J.,M.D. (Biliran)
  50. ESTRELLA, Robert Raymund M. (ABONO Party-list)
  51. FLORES, Florencio Jr. T. (Bukidnon, 2nd District)
  52. GARCIA-ALBANO, Mylene J. (Davao City, 2nd District)
  53. GARIN, Janette L. (Iloilo, 1st District)
  54. GARIN, Sharon S. (AAMBIS-OWA Party-list)
  55. GATCHALIAN, Rex (Valenzuela, 1st District)
  56. GATCHALIAN, Weslie T. (ALAY BUHAY Party-list)
  57. GO, Ana Cristina S. (Isabela, 2nd District)
  58. GO, Arnulfo F. (Sultan Kudarat, 2nd District)
  59. GONZALES, Neptali II M. (Mandaluyong)
  60. GUANLAO, Agapito H. (BUTIL Party-list)
  61. HARESCO, Teodorico T. (ANG KASANGGA Party-list)
  62. HATAMAN-SALLIMAN, Jim S. (Basilan)
  63. HERRERA-DY, Bernadette R. (BAGONG HENERASYON Party-list)
  64. ILAGAN,Luzviminda C. (GABRIELA Party-list)
  65. JALOSJOS, Cesar G. (Zamboanga del Norte, 3rd District)
  66. JALOSJOS, Seth F. P. (Zamboanga del Norte, 1st District)
  67. JOSON, Josefina M. (Nueva Ecija, 1st District)
  68. KHO, David L. (SENIOR CITIZENS Party-list)
  69. LACSON-NOEL, Josephine Veronique R. (Malabon City)
  70. LAGDAMEO, Antonio Jr. F. (Davao del Norte, 2nd District)
  71. LAGDAMEO, Monique Yazmin Q. (Makati, 1st District)
  72. LAGMAN, Edcel C. (Albay, 1st District)
  73. LEDESMA, Julio IV A. (Negros Occidental, 1st District)
  74. LIMKAICHONG, Jocelyn S. (Negros Oriental, 1st District)
  75. LOONG, Tupay T. (Sulu, 1st District)
  76. LOPEZ, Carlo V. (Manila, 2nd District)
  77. LOPEZ, Carol Jayne B. (YACAP Party-list)
  78. LOYOLA, Roy M. (Cavite, 5th District)
  79. MALIKSI, Erineo S. (Cavite, 3rd District)
  80. MARANAN, Zeny (1-UTAK Party-list)
  81. MARIANO, Rafael V. (ANAKPAWIS Party-list)
  82. MENDOZA, Raymond Democrito C. (TUCP Party-list)
  83. MIRAFLORES, Florencio T. (Aklan)
  84. MIRASOL, Alejandro Y. (Negros Occidental, 5th District)
  85. NAVA, Joaquin Carlos Rahman A. (Guimaras)
  86. ORTEGA, Francisco Emmanuel III R. (ABONO Party-list)
  87. PADILLA, Carlos M. (Nueva Vizcaya)
  88. PAEZ, Cresente C. (COOP NATCCO Party-list)
  89. PALATINO, Raymond V. (KABATAAN Party-list)
  90. PALMONES, Angelo B. (AGHAM Party-list)
  91. PONCE ENRILE, Juan Jr. C. (Cagayan, 1st District)
  92. PRIMICIAS-AGABAS, Marlyn L. (Pangasinan, 6th District)
  93. QUIMBO, Romero Federico 'Miro' S. (Marikina City, 2nd District)
  94. SACDALAN, Jesus N. (North Cotabato, 1st District)
  95. SAHIDULLA, Nur-ana I. (Sulu, 2nd District)
  96. SAKALURAN, Raden C. (Sultan Kudarat, 1st District)
  97. SARMIENTO, Mel Senen S. (Western Samar, 1st District)
  98. SEMA, Bai Sandra A. (Maguindanao and Cotabato City, 1st District)
  99. SINGSON, Eric Jr. G. (Ilocos Sur, 2nd District)
  100. SY-ALVARADO, Ma. Victoria R. (Bulacan, 1st District)
  101. TEODORO, Marcelino R (Marikina City, 1st District)
  102. TINGA, Sigfrido R. (Taguig City, 2nd District)
  103. TINIO, Antonio L. (ACT TEACHERS Party-list)
  104. TOMAWIS, Acmad M. (ALIF Party-list)
  105. TREÑAS, Jerry P. (Iloilo City)
  106. TUGNA, Sherwin N. (CIBAC Party-list)
  107. TUPAS, Niel Jr. C. (Iloilo, 5th District)
  108. UNGAB, Isidro T. (Davao City, 3rd District)
  109. VILLAR, Mark A. (Las Pinas City)
  110. VILLARICA, Linabelle Ruth R. (Bulacan, 4th District)
  111. YAP, Susan (Tarlac, 2nd District)
  112. YU, Victor J. (Zamboanga del Sur, 1st District)
  113. ZUBIRI, Jose III F. (Bukidnon, 3rd District)

NO (104 votes)

  1. ABAYON, Daryl Grace J. (AANGAT TAYO Party-list)
  2. ACHARON, Pedro Jr. B. (South Cotabato and General Santos City, 1st District)
  3. ACOP, Romeo M. (Antipolo City, 2nd District)
  4. ALCOVER, Pastor Jr. M. (ANAD Party-list)
  5. ALMARIO, Thelma Z. (Davao Oriental, 2nd District)
  6. ALVAREZ, Antonio C. (Palawan, 1st District)
  7. ANGPING, Ma. Zenaida B. (Manila, 3rd District)
  8. ANTONINO, Rodolfo W. (Nueva Ecija, 4th District)
  9. APACIBLE, Tomas V. (Batangas, 1st District)
  10. AQUINO, Jose II S. (Agusan del Norte, 1st District)
  11. ARAGO, Ma. Evita R. (Laguna, 3rd District)
  12. ARNAIZ, George P. (Negros Oriental, 2nd District)
  13. ASILO, Benjamin DR. (Manila, 1st District)
  14. BAGASINA, Catalina C. (ALE Party-list)
  15. BAGATSING, Amado S. (Manila, 5th District)
  16. BATAOIL, Leopoldo N. (Pangasinan, 2nd District)
  17. BICHARA, Al Francis DC. (Albay, 2nd District)
  18. BONOAN-DAVID, Ma. Theresa (Manila, 4th District)
  19. CABALUNA, Salvador III P. (1-CARE Party-list)
  20. CABILAO YAMBAO, Jonathan (Zambonga Sibugay, 1st District)
  21. CALIMBAS-VILLAROSA, Ma. Amelita A. (Occidental Mindoro)
  22. CARI, Jose Carlos L. (Leyte, 5th District)
  23. CASTRO, Jane T. (Capiz, 2nd District)
  24. CLIMACO, Maria Isabelle 'Beng' G. (Zamboanga City, 1st District)
  25. CO, Christopher S. (AKO BICOL Party-list)
  26. COLLANTES, Sonny P. (Batangas, 3rd District)
  27. CRISOLOGO, Vincent 'Bingbong' P. (Quezon City, 1st District)
  28. CUA, Dakila Carlo E. (Quirino)
  29. DALOG, Maximo B. (Mountain Province)
  30. DE VENECIA, Ma. Georgina P. (Pangasinan, 4th District)
  31. DEL MAR, Rachel Marguerite B. (Cebu City, 1st District)
  32. DIMAPORO, Fatima Aliah Q. (Lanao del Norte, 2nd District)
  33. EJERCITO, Joseph Victor G. (San Juan City)
  34. FABIAN, Erico Basilio A. (Zamboanga City, 2nd District)
  35. FERRER, Antonio A. (Cavite, 6th District)
  36. FORTUNO, Salvio B. (Camarines Sur, 5th District)
  37. FUA, Orlando B. (Siquijor)
  38. FUENTEBELLA, Arnulfo P. (Camarines Sur, 4th District)
  39. GARAY, Florencio C. (Surigao del Sur, 2nd District)
  40. GARBIN, Alfredo Jr. A. (AKO BICOL Party-list)
  41. GARCIA, Albert Raymond S. (Bataan, 2nd District)
  42. GARCIA, Pablo P. (Cebu, 2nd District)
  43. GARCIA Pablo John F. (Cebu, 3rd District)
  44. GOLEZ, Anthony Rolando Jr. T. (Bacolod City)
  45. GOMEZ, Lucy T. (Leyte, 4th District)
  46. GONZALES, Aurelio 'Dong' Jr. D. (Pampanga, 3rd District)
  47. GONZALEZ, Fernando V. (Albay, 3rd District)
  48. GULLAS, Eduardo R. (Cebu, 1st District)
  49. JAVIER, Paolo S. (Antique)
  50. LANETE, Scott Davies S., M.D. (Masbate, 3rd District)
  51. LICO, Isidro Q. (ATING KOOP Party-list)
  52. MACAPAGAL ARROYO, Juan Miguel (ANG GALING PINOY Party-list)
  53. MADRONA, Eleandro Jesus F. (Romblon)
  54. MAGSAYSAY, Ma. Milagros “Mitos” H. (Zambales, 1st District)
  55. MALAPITAN, Oscar G. (Caloocan City, 1st District)
  56. MANDANAS, Hermilando I. (Batangas, 2nd District)
  57. MARAÑON, Alfredo III D. (Negros Occidental, 2nd District)
  58. MARCOS, Imelda R. (Ilocos Norte, 2nd District)
  59. MATUGAS, Francisco 'Lalo' T. (Surigao del Norte, 1st District)
  60. MELLANA, Evelyn P. (Agusan del Sur, 2nd District)
  61. MENDOZA, Mark Llandro L. (Batangas, 4th District)
  62. MERCADO, Roger G. (Southern Leyte)
  63. MERCADO-REVILLA, Lani (Cavite, 2nd District)
  64. MONTEJO, Neil Benedict A. (AN WARAY Party-list)
  65. NOEL, Florencio G. (AN WARAY Party-list)
  66. NOGRALES, Karlo Alexei B. (Davao City, 1st District)
  67. OBILLO, Reena Concepcion G. (UNA ANG PAMILYA Party-list)
  68. ONG, Emil L. (Northern Samar, 2nd District)
  69. PACQUIAO, Emmanuel “Manny” D. (Sarangani)
  70. PANOTES, Elmer E. (Camarines Norte, 2nd District)
  71. PARAS, Jesus Emmanuel M. (Bukidnon, 1st District)
  72. PAYUYO, Ponciano D. (APEC Party-list)
  73. PIAMONTE, Mariano Jr. U. (A TEACHER Party-list)
  74. PLAZA, Ma. Valentina G. (Agusan del Sur, 1st District)
  75. PUNO, Roberto V. (Antipolo City, 1st District)
  76. RAMOS, Deogracias Jr. B. (Sorsogon, 2nd District)
  77. RIVERA, Michael Angelo C. (1-CARE Party-list)
  78. ROBES, Arturo B. (San Jose Del Monte City)
  79. RODRIGUEZ, Isidro Jr. S. (Rizal, 2nd District)
  80. RODRIGUEZ, Maximo Jr. B. (ABANTE MINDANAO Party-list)
  81. RODRIGUEZ, Rufus B. (Cagayan de Oro, 2nd District)
  82. ROMARATE, Guillermo Jr. A. (Surigao del Norte, 2nd District)
  83. ROMUALDEZ, Ferdinand Martin G. (Leyte, 1st District)
  84. ROMUALDO, Pedro P. (Camiguin)
  85. ROMULO, Roman T. (Pasig City)
  86. SALIMBANGON, Benhur L. (Cebu, 4th District)
  87. SARMIENTO, Cesar V. (Catanduanes)
  88. SOCRATES, Victorino Dennis M. (Palawan, 2nd District)
  89. SUAREZ, Danilo E. (Quezon, 3rd District)
  90. SYJUCO, Augusto Boboy, Ph.D. (Iloilo, 2nd District)
  91. TEVES, Pryde Henry A. (Negros Oriental, 3rd District)
  92. TIANGCO, Tobias 'Toby' M. (Navotas City)
  93. TIENG, Irwin C. (BUHAY Party-list)
  94. TING, Randolph S. (Cagayan, 3rd District)
  95. TY, Arnel U. (LPGMA Party-list)
  96. UMALI, Czarina D. (Nueva Ecija, 3rd District)
  97. UNABIA, Peter 'Sr. Pedro' M. (Misamis Oriental, 1st District)
  98. UNICO, Renato Jr. J. (Camarines Norte, 1st District)
  99. VALENCIA, Rodolfo G. (Oriental Mindoro, 1st District)
  100. VELARDE, Mariano Michael Jr. M. (BUHAY Party-list)
  101. VELASCO, Lord Allan Jay Q. (Marinduque)
  102. VERGARA, Bernardo M. (Baguio City)
  103. VIOLAGO, Joseph Gilbert F. (Nueva Ecija, 2nd District)
  104. YAP, Arthur C. (Bohol, 3rd District)

ABSTAIN (3 votes)

  1. FERRER, Jeffrey P. (Negros Occidental, 4th District)
  2. GUNIGUNDO, Magtanggol T. (Valenzuela City, 2nd District)
  3. REMULLA, Jesus Crispin C. (Cavite, 7th District)